Pro psy to nejlepší

aneb stále se snažím zlepšovat!

To, že každý chovatel chce pro svoje zvířátka to nejlepší, beru jako samozřejmost. Otázkou k diskuzi ale je, co je tím nejlepším? Co chovatel, nebo veterinář, to názor! Existuje i mnoho studií a testů, ale jak poznat, zda nejsou dělány účelově? Jak a čím nejlépe ovlivnit zdraví svého pejska, aby tu byl s námi co nejdéle? Lehké otázky, ale moc těžké odpovědi…

Čím krmím své pejsky

Když jsem si pořídila svou první čivavu, ještě nebyl psí svět tolik o granulích jako je teď. Krmila jsem tedy podomácku vařenou stravou ( 2 díly vařeného masa, 1 díl vařené rýže a 1 díl vařené zeleniny s občasnýma obměnama). I náš tehdejší veterinář mi tento způsob krmení doporučoval jako nejlepší. Mně se to ale jako nejlepší moc nezdálo, protože moje fenka měla často problémy se zažíváním, s průjmy nebo se zácpou, se záněty a dost často podstupovala antibiotickou léčbu. Pak přišla druhá čivavka – pejsek Gucci a vše se opakovalo. A když mi Gucciho zmíněný veterinář naposledy málem předávkováním antibiotiky (podávanými kvůli zánětu střev) zabil, jela jsem tehdy k našemu nynějšímu veterináři. Nejenže mi Gucciho opravdu vyléčil, ale samozřejmě následovaly i otázky, čím krmím. Tehdy jsem dostala svou první radu, ať krmím JEN kvalitními granulemi. Vděčná panu veterináři za záchranu svého pejska, rozhodla jsem se poslechnout. Začala jsem krmit Royal Canin a opravdu od té doby jsem už nikdy pejska na zánět střev neléčila, žádného! Ovšem smířit se s tím, že jednoduchým nasypáním granulí své pejsky nešidím ani neodbývám, byl pro mě psychický boj!

Četla jsem mnoho článků o tom, jak jsou granule jen komerčním trhákem, jak se vyrábí z kafilérních zbytků, jak organismus sytí škodlivinami atd… Jak je nejlepší krmit přirozenou stravou – nejlépe syrovou, nebo alespoň doma připravenou z kvalitních surovin. Párkrát jsem i uvěřila a zkusila to na svých psech – vždy se mi to vymstilo v podobě průjmů či jiných obtíží. Myslím si, že stejně tak, jako člověk už má daleko od svých divokých předků, stejně tak má náš domácí pes daleko od vlka. Lidé už také nežvýkají kořínky, ale jedí komerční stravu, přesto se dožívají mnohem delšího věku často v super kondici.

A když vidím své psy, jakou mají krásnou srst, zdravou kůži a jakou mají pěknou konzistenci výkalů, nechci to pokoušet. Co je škodlivější, granule, nebo antibiotika? To bylo moje rozhodování vycházející z vlastních zkušeností. Bohužel nemám možnost, abych prokázala, že se moji psi dožijí i třeba delšího věku, než psi krmení jinak, věřím, že jim nijak neškodím, ba naopak.

Ale stále čtu články o psí výživě, stále čtu výsledky studií a testů – zajímá mě to a chtěla bych pro své psy opravdu to nejlepší krmení.

Všichni moji dospělí psi jsou na směsi granulí Royal Canin mini 50% a Orijen puppy 50%. Štěňata a slabší pejsky přikrmuji ke granulkám ještě i vařenou nebo jinou stravou s vyšším obsahem energie (lososový nebo kukuřičný olej, sýry, piškoty atd..).

Mám vyzkoušenou i nespočetnou řadu doplňků výživy, mnoho vitaminových i minerálních doplňků. Vzhledem k tomu, že jsem tyto doplňky vždy koupila jen preventivně a povětšinou kvůli jejich super popisu, jak psům prospívají, rozhodla jsem se, že toto maximálně omezím, protože se mi potvrzuje přísloví : Méně často znamená více! Zjistila jsem, že na to, aby moji psi prospívali, nemusím mít dvě skříně doplňků, stačí kvalitní granule, které jim prostě sedí!

A co jsem konkrétně zkoušela? – Uvedu jen pár příkladů, protože toho bylo jinak opravdu hodně.

Třeba jsem svým psům zkoušela dlouhodobě (jak je doporučováno) podávat Biotin (údajně kvalitní Biotin od firmy CANINA PHARMA GmbH) – aby měli ještě hezčí srst, kvalitnější zuby atd... A já prostě nevím, zda fungoval, nebo ne, žádné změny jsem nezaznamenala, naháči mi chlupama neobrostli, stejně jako mi čivavy nevylínaly, chlupy mají stále stejně lesklé a nelámavé…

Taky jsem zkoušela přípravek Yuccan od f. Farmadiet Group pro podporu střevní mikroflóry – zlepšení konzistence výkalů, lepší trávení, méně zapáchající výkaly….asi jsem si myslela, že to možná může být ještě lepší, ale ani to nemohu říct. Psi s tím žádné problémy neměli ani před, ani po podání tohoto přípravku, tak také nemohu říct, zda je to dobré, nebo zbytečné. Pro moje psy to asi zbytečné bylo, žádné změny jsem nezaznamenala ani po dvou měsících pravidelného denního podávání.

Tak už na svých psech nechci nic testovat, pokud jsou v pořádku. Snažím se být ale maximálně pozorná k jejich zdravotnímu stavu, k jejich náladám atd., abych rozpoznala co nejdříve, když by něco v pořádku nebylo. Bude to znít asi trochu divně, ale velikou pozornost věnuji výkalům svých psů – pěkný nesmradlavý bobek je totiž jeden ze základních ukazatelů zdravého psa.

Odzkoušela jsem i tyto granule, ale neobstály:

First Mate Potato & Chicken with Blueberries, First Mate Potato & Fish Puppy (granule byly dost tvrdé a čivavky s nimi měly veliký problém), ANF Puppy 33 (psům prostě nechutnají! Navíc nic moc konzistence výkalů), Eukanuba Puppy & Junior Small (psí výkaly nic moc, ochota jíst tyto granule také veliká nebyla).

Zdraví a prevence

Věnuji velkou pozornost možným dědičným onemocněním u svých pejsků, možná proto, že na nás osud v tomto nebyl zrovna vlídný.

U svých pejsků sleduji luxace patel, monitoruji činnost srdíček, hlídám správné zoubky a nechávám vyšetřit oči.

I proto mám více mazlíčků, než chovných pejsků, ale nelituji, všechny je mám stejně ráda!

U pejsků používám k preventivnímu ošetření přípravky: Panacur, Caniquantel plus, Stronghold a Advocate .

Mimo běžného očkování (hepatitída, leptospiróza, psinka, adenoviróza, parainfluenza typ2, parvoviróza a vzteklina) očkuji i boreliózu.

 Michaela Štrbáková