Čivava

Malinký veselý společník a mazlík s obrovským srdcem – to je čivava!

Pejsek, ideální i do malého bytu, kterého si pro jeho velikost můžete vzít s sebou skoro kamkoliv, Vás již při prvním setkání okouzlí nejen svou povahou společníka, ale i krásným pohledem velikých očí.


Čivava je jedno z mála plemen, u kterého existují (a jsou povolené) všechny možné barvy kožíšku včetně kombinace délky srsti – dlouhosrstá a krátkosrstá.


Často se uvádí, že čivava není vhodná pro malé děti. Asi je to pravda, ale pokud jsou děti vedeny ke správnému zacházení se zvířátky a jejich rodiče je dokáží ohlídat, aby jim pejsek neupadl, nebo aby mu jinak neublížily, tak nevidím problém. Rozhodně ale čivava není hračka, je to živá bytost a vzhledem ke své velikosti je třeba dohlédnout na rizika, která mohou takového pejska zranit ( třeba průvan, který Vám může pejska přibouchnout ve dveřích, hrozí také nebezpečí přišlápnutí-zašlápnutí-zalehnutí, upadnutí pejska z větší výšky, také ho musíte ohlídat před většími agresivními psy, případnými padajícími předměty apod…).


Domácí péče o čivavu je velmi snadná a zahrnuje +/- tyto úkony: otření okolí očí, občasné zastřižení drápků, občasné vykoupání a u dlouhosrsté varianty také učesání. Nic, co by nešlo zvládnout, nebo zabíralo mnoho času.


Pro svou povahu, velikost i vzhled je čivava velice populární a rozšířené plemeno.

Zájemce tedy může vybírat ze stovek nabízených pejsků, z velkého množství typů, barev. Při výběru můžete vsadit na cokoliv, co Vám přijde důležité, nebo atraktivní:

barva, velikost, typ, rodokmen znělých předků, jméno chovatelské stanice, cena

a můžete mít i spoustu jiných a jiných důvodů, proč si vyberete zrovna toho svého pejska.


Poslední, co bych chtěla zmínit je otázka týkající se zdraví čivav a jejich predispozic k některým onemocněním.

Tito pejsci jsou obvykle velice vitální, čiperní a dožívají se vysokého věku.

Je ovšem několik onemocnění, kterými čivavy trpí více, než jiní pejsci a není na škodu si o těchto dispozicích něco zjistit ještě před pořízením svého nového kamaráda.

Myslím tím zejména: luxace čéšek, nedomykavost srdečních chlopní a jiné srdeční vady, vady očí a problémy s chrupem.


Je málo lidí, co zůstanou u pořízení jedné čivavy, i to mluví samo za sebe!

Čivava je veliká láska v kapesním vydání!


M. Štrbáková