Čínský chocholatý pes

Pejsek jedinečného vzhledu, obrovského srdce a značného temperamentu – to je čínský chocholatý pes!

Tito pejsci mě fascinovali snad od začátku, kdy jsem byla jako malá schopna rozeznat plemena psů. Fascinoval mě vzhled čínského chocholatého pejska – naháčka a obdivovala jsem i osrstěnou variantu, která tolik připomíná vzhled afgánského chrta – ovšem v menším, pro mě praktičtějším, provedení.


A proto když jsem se konečně nastěhovala z bytu do domku, bylo to moje první veliké přání – mít svého číňánka! A tak jsem si za nějaký čas jela pro svoji první psí čínskou nahou holčičku Fany. Její povaha mě naprosto dostala a nejen mě, ale i všechny mé přátele a známé, dokonce i ty, kteří mi tvrdili, že tito psi jsou zrůdy apod.. Vždycky jsem si myslela, jak jsou čivavy nejmazlivějšími a nejpřítulnějšími pejsky na světě – ovšem to jsem si myslela jen do doby, než u nás začala bydlet Fany. Mazlivý závisláček a postelové topítko, které dobrovolně nevydrží bez mazlení deset minut – to je dodnes naše Fany! A protože mě tito pejsci opravdu učarovali, přibyli k nám časem další.


Pokud bych měla srovnávat čivavy a číňánky, tak mohu říci následující (soudím dle vlastních psů a zkušeností):


  • číňánci jsou více temperamentní než čivavy (nebo se to možná aspoň zdá vzhledem k větší velikosti číňánků)

  • číňánci jsou rozhodně mazlivější a přítulnější než čivavy ( jen některá čivava s Vámi bude spát pod peřinou, ale naháček každý)

  • číňánci jsou rozhodně více nároční na lidskou péči (koupání, česání a jiné úpravy srsti)

  • nemohu říci, že by čivava byla třeba otužilejší, než naháček, podle mě jsou tato plemena v tomto tak na stejno, u čivavy je nutno myslet na to, že je malá, u naháčka přihlédnout zase k tomu, že je nahý (vyjma osrstěné varianty)…


Je pravda, že péče o tyto pejsky je rozsáhlejší než u čivav a je třeba s tím počítat – časově i finančně. Někdo chce být okouzlen krásnou hedvábnou srstí, jiný dá přednost jemné hřející kůži, každopádně ať si vyberete jakoukoliv variantu, každá bude vyžadovat trochu Vaší stálé, řekla bych nadstandardní, péče.

U naháčka to bude pravidelné koupání, větší či menší doholování a krémování.

U labutěnky se u výstavního pejska nevyhnete pravidelnému koupání, česání a doholování čumáčku.

 

Více se o péči, kterou věnuji svým pejskům dočtete v rubrice: Články.


V dnešní době je čínských chocholatých pejsků veliké množství a je možno si vybírat z mnoha barev, typů stavby těla,velikostí – to vše ještě k tomu ve dvou variantách – osrstění nebo naháči.


Díky kvalitním chovům mnohých chovatelů je dneska čínský chocholatý pes i převážně zdravotně bezproblémové plemeno. Vzhledem ale k složitější genetické výbavě, která v sobě nese i podporovanou lysost, je třeba si uvědomit, že zvýšená zdravotní rizika tu budou stále a při reprodukci těchto psů je třeba si mnohá rizika uvědomit a ohlídat.

Zvláště genetická onemocnění očí, srdce, chudozubost či různé stupně luxace čéšek ani dnes bohužel nejsou vymýceny.


Pokud se i přes veškerá rizika rozhodnete pro čínského chocholatého pejska, věřte, že nebudete litovat!


M. Štrbáková